|
PERSBERICHT
Zwolle, dinsdag 13 oktober 2009
Protestantse Gemeente Zwolle moet in 2012 begroting op orde hebben
In zijn vergadering van maandagavond 12 oktober heeft de Algemene Kerkenraad (AK) van de Protestantse Gemeente Zwolle (PGZ) besluiten voorgenomen die ertoe moeten leiden dat de begroting in 2012 sluitend is. De voorgenomen besluiten kunnen pas besluiten worden wanneer de gemeenteleden hierover zijn ‘gehoord’.
Het gaat om verstrekkende zaken. Er kunnen in de komende jaren vier gebouwen worden afgestoten. Drie kerkgebouwen: de Jeruzalemkerk in Assendorp, de Emmaüskerk in Berkum en een van de twee kerken in Zwolle-noord: de Sionskerk of De Hoeksteen. En het Refter, het wijkcentrum van de Grote Kerkgemeente.
Er zullen vergaderingen worden gehouden met de betrokken gemeenteleden. Ze kunnen dan hun visie geven op de verschillende voorstellen. Alle reacties komen weer terecht bij de AK. Die neemt dan de eindbeslissing.
Op korte termijn voert de AK daarnaast overleg met de kerkenraden van de betrokken wijken. Zo zal bijvoorbeeld voor de wijk die de Grote Kerk als wijkkerk heeft, eerst een goede mogelijkheid gevonden moeten worden voor hun activiteiten die nu in het Refter plaats vinden.
De AK overlegt met alle desbetreffende wijkkerkenraden over de manier waarop de besluiten het best kunnen worden uitgevoerd. Het is mogelijk dat er alternatieven zijn voor het afstoten van een gebouw, maar die zullen wel hetzelfde financiële effect moeten hebben.
De besluiten passen binnen het beleid van de AK om de (kerk)gebouwen binnen Zwolle evenwichtig te spreiden. Door het aantal gebouwen te beperken behoeft de PGZ niet te bezuinigingen op haar formatie aan predikanten en kerkelijk werkers. Daarnaast blijft de gemeente ingedeeld in wijken die met elkaar zorgen voor het meerkleurige karakter.
Samenwerking
De wijkgemeenten van De Hoeksteen, de Jeruzalemkerk en de Oosterkerk willen gaan samenwerken. Gezamenlijk kunnen zij een nieuwe gemeente vormen in het midden van de stad, en bouwen aan een wijkgemeente die perspectief heeft en waar met velen gekerkt, geleefd en geloofd kan worden. In maart 2010 moet het vooroverleg hierover zijn afgerond.
De huidige gesprekken tussen de Jeruzalemkerkgemeente en woonzorgcentrum De Molenhof over wonen – zorg – welzijn moeten, geïntensiveerd, worden voortgezet. Ook hierover moet in maart 2010 duidelijkheid zijn.
De wijkgemeente van de Emmaüskerk overlegt al over mogelijke vormen van samenwerking met de Hoofdhofgemeente in Berkum. De Hoofdhofgemeente is geen onderdeel van de Protestantse Gemeente Zwolle maar wel van de Protestantse Kerk in Nederland. In oktober 2011 wil de AK over de te nemen vervolgstappen verder kunnen besluiten.
De uiteindelijke vormen van samenwerking zijn nu niet vastgelegd. Toenaderingsprocessen vragen altijd geruime tijd en moeten zich heel geleidelijk kunnen ontwikkelen. Het gaat uiteindelijk om mensen. Voor sommigen zijn veranderingen niet altijd welkom, ook als ze nieuwe mogelijkheden bieden.
Op termijn zullen de geografische grenzen tussen de verschillende wijkgemeentes aangepast worden. Wijkgemeenten zullen zo groot moeten zijn, dat ze voldoende formatie hebben voor het verrichten van de kernactiviteiten. Dat zijn het pastoraat en het diaconaat en het houden van kerkdiensten.
Natuurlijk zijn ook besluiten genomen om de inkomsten van de Protestantse Gemeente Zwolle structureel te verhogen. Voorbeelden daarvan zijn:
- Groepen gemeenteleden worden in het kader van Actie Kerkbalans intensief benaderd en aan hen wordt gevraagd hun vrijwillige bijdrage aan de gemeente te herzien.
- Verhuur van de Grote Kerk voor niet-kerkelijke activiteiten wordt gestimuleerd.
- Natuurlijk personeelsverloop binnen het Kerkelijk Bureau wordt slechts vervangen waar dat nodig is voor behoud van kwaliteit en kwantiteit van de dienstverlening.
- Het gemeenteblad ‘Gaandeweg’ wordt, op wijkniveau, zoveel mogelijk bezorgd door vrijwilligers.
- Lezers van Gaandeweg wordt gevraagd hun vrijwillige bijdrage te verhogen.
Resultaat van de maatregelen moet zijn dat uiterlijk in 2012 het nadelige verschil tussen inkomsten en uitgaven op jaarbasis structureel met zeker € 200.000 is teruggebracht.
De achtergrond van deze beslissingen ligt voor een deel in de fusie van de vroegere Hervormde Gemeente Zwolle en de Gereformeerde Kerk Zwolle. Daarnaast kent de Zwolse protestantse gemeente eenzelfde ontwikkeling als de landelijke kerk: afneming van het ledenaantal.
Voor meer informatie: G.G. Callenbach, voorzitter van de Algemene Kerkenraad.
g.callenbach@tiscali.nl, (038) 454 15 59
|